ΤΕΝΙΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Εύκολα στους «8» ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Και τώρα Τζόκοβιτς!

Στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά τένις πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς νίκησε με 7-5, 6-1 σετ τον Σεμπαστιάν Μπάες,

Στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά τένις πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς νίκησε με 7-5, 6-1 σετ τον Αργεντινόπ Σεμπαστιάν Μπάεζ.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε 1 ώρα και 21 λεπτά για να αποκλείσει τον Αργεντινό Σεμπάστιαν Μπάεζ με 2-0 σετ (7-5, 6-1), παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά τένις για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Ο Έλληνας πρωταθλητής, No11 του κόσμου, δυσκολεύθηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στο Νο 18, καθώς όμως μαρτυρά το τελικό σκορ στο δεύτερο, κυριάρχησε πλήρως.

Στους «8» ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρει απέναντί του τον Νόβακ Τζόκοβιτς που με τη σειρά του απέκλεισε τον Ντόμινικ Κέπφερ με 7-5, 6-3.

Όσον αφορά τον αγώνα με τον Μπάεζ ο Τσιτσιπάς κατέγραψε 61% περασμένα πρώτα σερβίς κερδίζοντας το 89% των πόντων (32/36) αλλά 26% στο δεύτερο (6/23), εκμεταλλεύτηκε τις 5 από τις 7 ευκαιρίες για break και μέτρησε 11 winners.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Έλληνας τενίστας αντιμετώπισε πρόβλημα με το σερβίς του, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μπάες για break και προβάδισμα με 2-0, για να βγάλει αντίδραση ο Τσιτσιπάς και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Με νέο break ο Αργεντινός έκανε το 3-2 κι έφτασε στο 5-3, όμως ο Στέφανος έδειξε χαρακτήρα και αντέδρασε δυναμικό. Αρχικά μείωσε σε 5-4, ο Μπάες σέρβιρε για να τελειώσει το πρώτο σετ, όμως ο Τσιτσιπάς απάντησε με ένα μεγαλοπρεπέστατο break (5-5) και με 2 ακόμη γκέιμς πήρε το σετ (7-5)!

Πλέον η ψυχολογία του Έλληνα πρωταθλητή ήταν στα υψη και αυτό ήταν ξεκάθαρο στο κορτ στο 2ο σετ. Με δύο break και κρατώντας τρεις φορές το σερβίς του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε 5-0, με τον Μπάεζ απλά να μειώνει σε 5-1 πριν ο Έλληνας τελειώσει την πρόκριση στο σερβίς του.

Να σημειώσουμε οτι το κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο αποθέωσε τον Στέφανο και εκείνος ανταπέδωσε.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δείτε παρακάτω τα καλύτερα στιγμιότυπα από τη νίκη επί του Μπαέζ