Σάκκαρη: Ανατροπή και προημιτελικός στο Σινσινάτι

Επικράτησε της Αρίνα Σαμπαλένκα με μια επική ανατροπή 6-7(4), 6-4, 6-4

Σάκκαρη
Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Μαρία Σάκκαρη, ανήμερα της ονομαστικής της εορτής, νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα με μια επική ανατροπή και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Σινσινάτι!

Η 24χρονη Ελληνίδα τενίστρια βρίσκεται σε τρομερή αγωνιστική κατάσταση και έπειτα από ακόμα έναν εξαντλητικό αγώνα κόντρα, επικράτησε της Σαμπαλένκα με 6-7(4), 6-4, 6-4.

Έτσι, η νίκη αυτή της έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά στο Σινσινάτι και την ευκαιρία να δοκιμάσει τις δυνάμεις κόντρα στη Νο2 τενίστρια στον κόσμο, Ας Μπάρτι.

Η τελευταία με δύσκολη ανατροπή κέρδισε την Ανέτ Κονταβέιτ με 4-6, 7-5, 7-5.

Μάλιστα, η Σάκκαρη έφτασε στον εξωφρενικό αριθμό των 23 break point, αλλά κατάφερε να εκμεταλλευτεί μόνο τα τρία. Αυτή η δυστοκία της παραλίγο να στοιχίσει μία… τσάμπα ήττα.

Η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε με σετ και break πίσω από την Σαμπαλένκα που δεν έπαιζε ιδιαίτερα καλύτερα, ήταν όμως πιο κυνική στις ευκαιρίες της για σπάσιμο σερβίς πριν αρχίσει η επική αντεπίθεση της Σάκκαρη.

Κατάφερε να αλλάξει άρδην την εξέλιξη του δεύτερου σετ κάνοντας διαδοχικά breaks στη Σαμπαλένκα και να την αναγκάσει σε ένα τρίτο σετ όπου η φρεσκότερη σε δυνάμεις και ιδέες ήταν η Μαρία.

Κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στο τρίτο σετ σε όλη τη διάρκεια του σερβίροντας άψογα και όντως, ευτυχώς, αποτελεσματική στην προσπάθεια της για break.

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.