Σάκκαρη – Μπαντόσα 0-2: Έχασε, αλλά είναι ζωντανή

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Πάουλα Μπαντόσα, αλλά έχει ελπίδες πρόκρισης

Η Σάκκαρη έχασε από την Μπαντόσα
Συντάκτης: Κώστας Παπαδόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πάλεψε αρκετά, αλλά η αντίπαλός της ήταν σε καλύτερη μέρα. Έτσι η Μαρία Σάκκαρη γνώρισε την ήττα με 2-0 (7-6, 6-4) από την Πάουλα Μπαντόσα και έτσι έμεινε στο 1-1. Η πρόκριση για τα ημιτελικά θα κριθεί στο τρίτο της ματς απέναντι στην Αρίνα Σαμπαλένκα.

Την πρώτη της ήττα στο WTA Finals της Γουαδαλαχάρα δεν απέφυγε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Η Σάκαρη, που είναι το Νο6 στον κόσμο, θα παίξει τα ρέστα της τη Δευτέρα (15/11). Αντιθέτως, η Μπαντόσα πέρασε στην επόμενη φάση, όπως και η Ανέτ Κονταβέιτ από τον άλλον όμιλο. Το μόνο που περιμένει να μάθει είναι το εάν θα είναι πρώτη ή δεύτερη.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο τενίστριες να κρατούν το σερβίς τους. Η παντόσα ήταν αλάνθαστη όταν σέρβιρε, έκανε και το break 2-4 κάποια στιγμή και στη συνέχεια το 2-5. Κάπου εκεί η Σάκκαρη αντέδρασε. Έφερε το ματς στα ίσα και το σετ κατέληξε στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ισπανίδα ήταν καλύτερη, ξεκίνησε με 4-0 και ουσιαστικά πήρε αέρα με 7-4 το τάι μπρέικ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την Μπαντόσα να κάνει ξανά πρώτη break. Η Μαρία βρέθηκε και πάλι πίσω, έφτασε στην ισοφάριση σε 4-4, αλλά κάπου εκεί λύγισε. Ενώ έπρεπε με τη φόρα που είχε να υπερασπιστεί το σερβίς της, είδε την Μπαντόσα να κάνει break και τελικά με 6-4 να παίρνει τη νίκη.