ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Λύγισε απέναντι στη Βέκιτς και έμεινε εκτός τελικού στο «Bett1open»

Εκτός τελικού του Οπεν του Βερολίνου η Μαρία Σάκκαρη, καθώς δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό απέναντι στη Ντόνα Βέκιτς.

Εκτός τελικού του Οπεν του Βερολίνου η Μαρία Σάκκαρη, καθώς δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό απέναντι στη Ντόνα Βέκιτς (με 6-4, 7-6 (8)).
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με με 6-4, 7-6(8) από τη Ντόνα Βέκιτς κι έτσι έμεινε εκτός τελικού του Berlin Open.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε σημαντικά σέρβις γκέιμ κι έτσι η Κροάτισσα Νο 23 του κόσμου, κατάφερε να τη λυγίσει και να πάει να διεκδικήσει εκείνη την κούπα. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Σάκκαρη που απώλεσε έναν ακόμη τελικό tour.

Αυτή ήταν η 6η νίκη της Βέκιτς επί της Μαρίας σε 9 αναμετρήσεις (6-3), ενώ η Κροάτισσα πρωταθλήτρια προκρίθηκε στον 12ο τελικό της καριέρας της (4-7), 2ο για φέτος μετά το Μοντερρέι, όπου είχε αναδειχθεί πρωταθλήτρια τον περασμένο Μάρτιο.

Πλέον Βέκιτς, η οποία θα πετύχει άνει και νέο career high (No.19) αν κατακτήσει τον τίτλο, θα αντιμετωπίσει μια εκ των Εκατερίνα Αλεξάντροβα ή Πέκτρα Κβίτοβα.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος η Ντόνα Βέκιτς, με δύο μπρέικ έναντι ενός της Σάκκαρη, έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-4, υποχρεώνοντας την καλή της φίλη στην πρώτη της απώλεια στο Berlin Open.

Ακόμη μεγαλύτερη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ, με την Σάκκαρη να ξεκινά με μπρέικ, να προηγείται με 2-0, αλλά η Βέκιτς δεν την άφησε να προηγηθεί με 3-0 και ισοφάρισε (2-2).

Η Ελληνίδα τενίστρια έκανε καθοριστικό μπρέικ στο 8ο game και προηγήθηκε με 5-3, ωστόσο, αν και είχε την ευκαιρία να κλείσει το σετ στο σερβίς της και να ισοφαρίσει, εντούτοις η αθλήτρια από την Κροατία έκανε μεγάλο μπρέικ και κρατώντας το σερβίς της στη συνέχεια «έγραψε» το 5-5.

Όλα εν τέλει κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου μετά από σκληρή μάχη η Βέκιτς έφτασε στο 10-8 και στη νίκη με 2-0 σετ και, πλέον, σε ένα 24ωρο θα διεκδικήσει το τρόπαιο στον τελικό της γερμανικής πρωτεύουσας.