Σάκκαρη: Πάλεψε, δεν άντεξε στη Μαδρίτη

Η Μαρία Σάκκαρη, έχοντας να ξεπεράσει και την κούραση, ηττήθηκε σήμερα στο Όπεν της Μαδρίτης

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Μαρία Σάκκαρη μια ημέρα μετά την κατάκτηση του τίτλου στο Ραμπάτ, αγωνίστηκε στο Όπεν της Μαδρίτης

Η Σάκκαρη καλά-καλά δεν πρόλαβε να χαρεί την κατάκτηση του τίτλου στο Ραμπάτ, πήρε το αεροπλάνο ταξίδεψε από το Μαρόκο για την Ισπανία, καθώς σήμερα (5/5) είχε αγωνιστική υποχρέωση στον α’ γύρο του Όπεν της Μαδρίτης.

Τελικά η Σάκκαρη δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα από την Ισπανδία, Κάρλο Σουάρεθ Ναβάρο με 6-3, 6-3.

Η κούραση έπαιξε σημαντικό ρόλο για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια.

Μέχρι να μπει στο ρυθμό του αγώνα, η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει τα πέντε πρώτα γκέιμ από τη Ναβάρο, με την Ισπανίδα να κατακτά το πρώτο σετ με 6-3.

Η Σάκκαρη άρχισε με break στο δεύτερο σετ, έκανε το 2-0, προσπαθώντας να μπει για τα καλά στο παιχνίδι, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Η Ναβάρο κατέκτησε πέντε γκέιμ στη σειρά για το 5-2, για να ολοκληρώσει και αυτό το σετ στο 9ο game, έπειτα από 1 ώρα και 18 λεπτά.

Σε άλλα παιχνίδια στο απλό γυναικών η Ναόμι Οσάκα νίκησε την Ντομίνικα Τσιλμπούκοβα με 6-2, 7-6(6), η Πέτρα Μάρτιτς άφησε εκτός συνέχειας την Γκαρμπίν Μουγκουρούθα με 7-5, 7-6(2), ενώ η Καρολίν Βοζνιάκι αποσύρθηκε στον αγώνα της με την Αλίζ Κορνέ.