ΤΕΝΙΣ

Σάκκαρη: Στα ημιτελικά στο Ραμπάτ (vid)

Η Μαρία Σάκκαρη υπέταξε την Βελγίδα, Ελίζ Μέρτενς με 2-0 σετ και σήμερα παίζει για την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά στο Ραμπάτ

Η Μαρία Σάκκαρη έχει βρει καλό ρυθμό στο Μαρόκο και στο «Grand Prix SAR La Princesse Lalla Meryem» του Ραμπάτ.

Η 24άχρονη τενίστρια υπέταξε την κάτοχο του τίτλου, Ελίζ Μέρτενς από το Βέλγιο με 6-4, 7-6 (2) και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του τουρνουά.

Μάλιστα, αύριο (3/5) το απόγευμα (17:30) θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό, απέναντι σε μια άλλη σπουδαία παίκτρια από το Βέλγιο, την Αλισον Βαν Ούτβανσκ (Νο 52).

Η Σάκκαρη περνά σε ημιτελικό για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο του 2018 και αν τα καταφέρει σήμερα, για πρώτη φορά θα παίξει τελικό στην καριέρα της σε χωμάτινη επιφάνεια.

Απέναντι στη Μέρτενς, Νο1 στο τουρνουά και Νο18 στον κόσμο, η Σάκκαρη προηγήθηκε 4-1 στο πρώτο σετ, όμως η Βελγίδα ισοφάρισε 4-4 είχε δύο ευκαιρίες για break στο 9ο γκέιμ, με τη Σάκκαρη να αντέχει και με δικό της break να φθάνει στο 6-4.

Οι εναλλαγές συνεχίστηκαν και στο β’ σετ, με την Σάκκαρη να προηγείται 2-0, τη Μέρτενς να προσπερνά 4-2, αλλά την Ελληνίδα να απαντά, 5-4 και 6-5.

Σε εκείνο το σημείο η Μέρτενς δέχθηκε ιατρική βοήθεια, εξ αιτίας προβλήματος στον ώμο κι όταν επέστρεψε έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Σάκκαρη αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη, έφθασε στο 7-2 και στο 2-0 σετ, έπειτα από αγώνα μίας ώρας και 52 λεπτών.

Στον άλλον ημιτελικό του Grand Prix De SAR La Princesse, η Αλια Τομλιάνοβιτς από την Κροατία, νίκησε την την Ρεμπέκα Πάτερστον από τη Σουηδία, με 6-2, 6-4.

Αντίπαλός της θα είναι η Βρετανίδα, Τζοάνα Κόντα, που δυσκολεύτηκε κόντρα στην Σου-Βέι Χσίεχ από την Ταϊπέι, μέχρι να επικρατήσει με 6-7 (1), 6-4, 6-4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Σάκκαρη: Στα ημιτελικά στο Ραμπάτ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.