Σούπερ Τσιτσιπάς: Νίκησε τον Οζέρ-Αλιασίμ για πρώτη φορά!

Μεγάλη νίκη για τον Έλληνα τενίστα

Τσιτσιπάς
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με 2-0 σετ σε ισάριθμα tie breaks με 7-6(3), 7-6(3), ο Στέφανος Τσιτσιπάς «έσπασε το ρόδι», νίκησε τον Οζέρ Αλιασίμ για πρώτη φορά στην καριέρα του και ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις την πορεία του στο Shanghai Masters.

Ο 21χρονος Έλληνας τενίστας, έδειξε περισσότερη ψυχραιμία από τον εξαιρετικά ταλαντούχο αντίπαλό του, επικρατώντας στα σημεία του 19χρονου Καναδού σε δύο tie breaks με 7-6(3), 7-6(3), μετά από 2 ώρες και 6 λεπτά αμφίρροπης μονομαχίας.

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, δύο σε επίπεδο juniors και δύο σε επίπεδο ανδρών ο Στέφανος Τσιτσιπάς «ξόρκισε» τον κακό του «δαίμονα» Οζέρ Αλιασίμ και δείχνει πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα μετά την πορεία του στο Πεκίνο μέχρι τον τελικό.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Σάκκαρη: Το σπέσιαλ δώρο που της έκανε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (pic)

Επόμενος αντίπαλός του ο Χούμπερτ Χουρκάτς στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Στα του αγώνα, ένα πολύ κλειστό ματς διεξήχθη στο κεντρικό κορτ της Σανγκάης όμως ο Τσιτσιπάς με 26 winners και 21 αβίαστα λάθη την ίδια ώρα που ο Αλιασίμ, Νο19 στον κόσμο, είχε 31 winners αλλά και 34 unforced errors ήταν ο νικητής.

O Έλληνας πρωταθλητής έκανε το πρώτο break του αγώνα στο 4ο game και βρέθηκε μπροστά με 3-1 στο 1ο σετ, όμως ο Καναδός απάντησε αμέσως και ισοφάρισε σε 3-3. Ο Στέφανος έφτασε σε 2 set point στο 12o game όμως δεν κατάφερε να τελειώσει κάποιον πόντο, με τον 19χρονο Καναδό να ισοφαρίζει σε 6-6 και να στέλνει το σετ σε tie-break. Εκεί, ο 21χρονος τενίστας ήταν αισθητά καλύτερος και έχασε μόνο 3 πόντους, κάνοντας το 1-0.

Αντίστοιχο σκηνικό είχαμε και στο 2ο σετ, στο οποίο, όμως δεν υπήρξαν break και οι δυο παίκτες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το tie-break.

Εκεί, και πάλι ο Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός και με 7-3 πήρε το ματς, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβό του σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες.