ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Εγκατέλειψε ο Μπασιλασβίλι – Άνετα το 2-0 της Ελλάδας επί της Γεωργίας

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το 2-0 για την Ελλάδα κόντρα στην Γεωργία για το ATP Cup, με τον Μπασιλασβίλι να εγκαταλείπει τον αγώνα.

Με άνετο τρόπο ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε τη νίκη επί του Γεωργιανού Νικολόζ Μπασιλασβίλι που εγκατέλειψε τον αγώνα και η Ελλάδα έκανε το 2-0 σε βάρος της Γεωργίας για το ATP Cup.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, ήταν επιβλητικός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης επιβάλλοντας τον δικό του ρυθμό και αναγκάζοντας τον αντίπαλο του να παίξει στα όρια του, μη μπορώντας να βγάλει ολόκληρο τον αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα, μόλις 33 λεπτά χρειάστηκαν προκειμένου ο Τσιτσιπάς να βγάλει νοκ άουτ τον Γεωργιανό που με το σκορ στο 4-1, 0-30 κάλεσε φυσιοθεραπευτή καθώς με δυσκολία ανέπνεε.

Έτσι, η Ελλάδα πανηγύρισε ακόμη μια νίκη επί της Γεωργίας καθώς νωρίτερα ο Μιχάλης Περβολαράκης είχε επικρατήσει με 6-3 και 6-2 του Αλεκσάντρε Μετρεβέλι.

Φυσικά, τα παιχνίδια της Ελλάδας ενάντια στην Γεωργία ήταν βαθμολογικά αδιάφορα καθώς αμφότερες οι δύο χώρες έχουν αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης, όμως ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Στέφανο Τσιτσιπά να δοκιμάσει τις αντοχές του μετά τον πρόσφατο τραυματισμό του.

ATP Cup: Πρώτη νίκη για τον Περβολαράκη κόντρα στον Μετρεβέλι

Μια σημαντική νίκη ψυχολογίας πέτυχε ο Μιχάλης Περβολαράκης κόντρα στον Αλεκσάντρε Μετρεβέλι (Νο.570) με 2-0.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν καταιγιστικός και κατάφερε να επικρατήσει άνετα του αντιπάλου του κατακτώντας τα δύο σετ του αγώνα με 6-3 και 6-2.

Ο Περβολαράκης χρειάστηκε 68 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου του έχοντας πρώτα σπάσει για άλλη μια φορά τον Μετρεβέλι στο έβδομο γκέιμ.

Έτσι, κατάφερε να δώσει την καλύτερη πάσα στον Στέφανο Τσιτσιπά, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των αγώνων κόντρα στους Γεωργιανούς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στέφανος Τσιτσιπάς: Εγκατέλειψε ο Μπασιλασβίλι – Άνετα το 2-0 της Ελλάδας επί της Γεωργίας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.