ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Νίκησε στον πρώτο αγώνα χωρίς τον πατέρα του με ανατροπή

Με το δεξί ξεκίνησε η συνεργασία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Σινσινάτι με τον Δημήτρη Χατζηνικολάου.

Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Τον πρώτο του αγώνα χωρίς τον πατέρα του για προπονητή κέρδισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ τον Γιαν Λέναρντ Στρουφ στο Cinncinati Open.

Ο σημερινός αγώνας ήταν και ο πρώτος για τον Στέφανο χωρίς τον πατέρα του, Απόστολο Τσιτσιπά, ως προπονητή του. Με τον ο ομοσπονδιακό τεχνικό και αρχηγό της ολυμπιακής επιτροπής τένις, Δημήτρη Χατζηνικολάου στο πλευρό του ο Τσιτσιπάς κατάφερε να νικήσει με μεγάλη ανατροπή τον αντίπαλό του.

Με το δεξί ξεκίνησε λοιπόν αυτή η νέα σελίδα στην καριέρα του νούμερο 11 στην παγκόσμια κατάταξη. Ο σοβαρός διαπληκτισμός με τον πατέρα του πριν λίγες μέρες μπορεί να έφερε την ολική ρήξη στην κοινή τους επαγγελματική πορεία αλλά το πρώτο δείγμα για αυτή την αλλαγή ήταν θετικό.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Βρέθηκε στα «σχοινιά» αλλά έκανε την ανατροπή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο παίκτες να βασίζονται στο σερβίς τους και να είναι σταθεροί σε αυτό. Ωστόσο ο Στέφανος δέχτηκε break τελικά στο χειρότερο δυνατό σημείο του πρώτου σετ. Με το σκορ στο 5-4 ο Τσιτσιπάς έκανε ένα κακό αβίαστο με το backhand για να χαρίσει το break στον Γερμανό αντίπαλό του και μαζί και το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο όμως αυτή τη φορά ο 34χρονος Στρουφ έκανε το break στο πρώτο μόλις game. Όλα έδειχναν πως ο Τσιτσιπάς δεν είχε αλλάξει τίποτα από τις εμφανίσεις του τον τελευταίο καιρό. Στο έκτο game του σετ όμως το παιχνίδι γύρισε τούμπα.

Ο Στέφανος έκανε το πρώτο break στον αντίπαλό του στην 6η ευκαιρία που είχε. Από εκεί και πέρα είδαμε έναν Στέφανο από τα  παλιά με σιγουριά στα χτυπήματά του ο οποίος έκλεισε με νέο break το σετ για το 4-6.

Σε συνέχεια της καλής του απόδοσης το τρίτο σετ ξεκίνησε ξανά με σπάσιμο στο σερβίς του αντιπάλου του. Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι τέλους για τη μεγάλη ανατροπή και ελπίζουμε αυτή να γίνει το έναυσμα για μία ανάλογη συνέχεα.