ΤΕΝΙΣ

Στην 4άδα του Όπεν στο Γκστάαντ ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς ξεπέρασε και τον Φονίνι και προκρίθηκε στους «4» του Οπεν της Ελβετίας

O Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε (2-0 σετ, 6-4, 6-3) και 5η σερί φορά τον Φάμπιο Φονίνι σε ισάριθμα ματς κα πέρασε στους 4 του Swiss Open Gstaad
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

O Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε (2-0 σετ, 6-4, 6-3) και 5η σερί φορά τον Φάμπιο Φονίνι σε ισάριθμες αναμετρήσεις κι έτσι πέρασε στα ημιτελικά του Swiss Open Gstaad.

Στους «4» ο Τσιτσιπάς, ο οποίος είναι Νο 1 στο κυρίως ταμπλό, θα αντιμετωπίσει το νικητή του προημιτελικού ανάμεσα στον Καναδό Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ και τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον 37χρονο Ιταλό (Νο 80 της κατάταξης) ο Στέφανος χρειάστηκε μόλις 66 λεπτά για να τον απ0κλείσει. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ένα σούπερ ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 στα 7 πρώτα λεπτά!

Εν συνεχεία ο ο Φονίνι «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά το πέμπτο γκέιμ για να μειώσει σε 3-2, προτού ισοφαρίσει 3-3 και 4-4. Στη συνέχεια, ωστόσο, ο Τσιτσιπάς βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να κάνει το 6-4 και να πάρει το πρώτο σετ.

Κάπως ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στο δεύτερο σετ, με τον Τσιτσιπά να κάνει break και να προηγείται 3-1, ενώ, αφού ο Ιταλός αντίπαλός του «απάντησε» με break και μείωσε σε 3-2, ο «Στεφ» πήρε το προβάδισμα με 5-2. Ο Ιταλός αξιοποίησε το σερβίς του και μείωσε σε 5-3, αλλά ο Τσιτσιπάς πήρε το σετ με 6-3 και τη νίκη-πρόκριση για τους ημιτελικούς του Οπεν στο Γκστααντ.

Τσιτσιπάς: Πότε και που θα δείτε τον ημιτελικό Swiss Open Gstaad

Πλέον ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί το μεσημέρι του Σαββάτου (20/7) στα ημιτελικά του Gstaad, απέναντι σε έναν εκ των Οζέρ Αλιασίμ και Ματέο Μπερετίνι.

Θα είναι ο δεύτερος ημιτελικός του Swiss Open Gstaad και θα αρχίσει γύρω στις 14:30 ώρα Ελλάδας, εφόσον έχει ολοκληρωθεί ο πρώτος. Το ματς θα μεταδοθεί ζωντανά από το COSMOTE SPORT 6HD.

Ο πρώτος ημιτελικός, μεταξύ του No.5 του ταμπλό, Ζαν-Λενάρντ-Στρουφ και του προερχόμενου από τα προκριματικά, Κουέντιν Χέιλις, θα αρχίσει στις 12:00 το μεσημέρι.