ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Ήττα σοκ και «πικρό» αντίο στο US Open

Απρόσμενη ήττα για τον Στέφανο Τσιτσιπά που λέει «αντίο» στο US Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε ήττα – σοκ από τον Θανάση Κοκκινάκη και είπε «αντίο» στο US Open από τον πρώτο γύρο.

Ο Έλληνας τενίστας το πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ελληνοαυστραλό, ο οποίος πήρε άτυπη ρεβάνς από τον 2ο γύρο του Australian Open του 2021.

Μετά από ένα ματς που κράτησε 3 ώρες και 54 λεπτά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 7-6(5), 4-6, 6-3, 7-5 από τον 28χρονο Αυστραλό (Νο.86), απογοητεύοντας για άλλη μία φορά στη Νέα Υόρκη.

Ο Τσιτσιπάς δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Θανάσης Κοκκινάκης που του έκανε το break από το πρώτο μόλις game, “πατώντας” πάνω στα τέσσερα αβίαστα λάθη του Έλληνα τενίστα.

Μπορεί στη συνέχεια να κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, όμως ο Ελληνοαυστραλός ήταν «σκληρό καρύδι» και με οκτώ άσσους πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ήρθε και η δύσκολη ισοφάριση, κάτι που φαίνεται και από το επιμέρους σκορ που ήταν 6-4.

Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο τρίτο σετ ο Έλληνας τενίστας βρέθηκε να κυνηγάει συνεχώς τον αντίπαλό του, ο οποίος με σκορ 6-3 πήρε και πάλι προβάδισμα.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο σετ, αν και τα πράγματα ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένα, όμως ο Κοκκινάκης πάτησε… γκάζι την κατάλληλη στιγμή και με τρία σερί κερδισμένα games πέταξε εκτός τον no11. του κόσμου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Ήττα σοκ και «πικρό» αντίο στο US Open», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.