ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Με τη… φόρα της κούπας, άνετα στον 3ο γύρο του Barcelona Open! (vid)

«Φουριόζος» στο Barcelona Open μπήκε ο Έλληνας πρωταθλητής, Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τον θρίαμβό του στο Masters του Μόντε Κάρλο.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς  δεν είχε κανένα πρόβλημα στο πρώτο «εμπόδιο» του τουρνουά της Βαρκελώνης επικρατώντας του Ισπανού Χάουμε Μουνάρ (Νο 86 της παγκόσμιας κατάταξης), 2-0 σετ (6-0, 6-2), σε 1 ώρα και 18 λεπτά.

Έτσι ο 22χρονος τενίστας εξασφάλισε στο «μπαμ-μπαμ» την παρουσία του στον 3ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άλεξ Ντε Μινάουρ. Ο Αυστραλός την ίδια ώρα επικράτησε του Καζάκου Αλεξάντερ Μπούμπλικ με 7-6(3), 6-2.

Να θυμίσουμε ότι ο Μουνάρ είχε δυσκολέψει έντονα τον Στέφανο στον α΄ γύρο του περσινού Ρολάν Γκαρός, όπου ο Ισπανός είχε πάρει τα πρώτα δύο σετ, πριν ο Έλληνας πρωταθλητής εξαπολύσει την αντεπίθεσή του.

Αυτή τη φορά, όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ο Μουνάρ κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός μόνο μέχρι τις αρχές του δεύτερου σετ (όπου πέτυχε break point στο 2-2), όμως στο υπόλοιπο ματς ο Τσιτσιπάς ήταν κατά κράτος ανώτερος.

Με 29 winners και 13 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον τρομερό αγώνα του ο Στέφανος, την ώρα που ο Μουνάρ είχε μόλις 8 winners και 9 αβίαστα λάθη.

Kέρδισε τους 15 από τους 17 πρώτους πόντους του αγώνα ο πρωταθλητής του Monte-Carlo, καθώς και τα 7 πρώτα games, για να προηγηθεί με 6-0, 1-0. Ο Munar κράτησε το σερβίς του στο 2ο game του 2ου σετ, κερδίζοντας για πρώτη φορά game στο ματς, κάτι που τον βοήθησε ψυχολογικά στη συνέχεια.

Πλέον ο  «Τσιτσιφάστ» βρίσκεται φιγουράρει στο Νο 2 του ταμπλό στο «Barcelona Open», όπου επικεφαλής είναι ο Ραφα Ναδάλ.

Να σημειώσουμε τέλος ότι οι δυο τους δεν μπορούν να συναντηθούν παρά μόνο στον τελικό της διοργάνωσης.

Δείτε παρακάτω τα καλύτερα στιγμιότυπα της νέας νίκης που πέτυχε ο Έλληνας τενίστας