ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Νέα μεγάλη πρόκριση και τώρα… Τζόκοβιτς!

Είναι καλά και το δείχνει ο Έλληνας τενίστας!

Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με μία εμφάνιση, που του αρκούσε πήρε τη νίκη-πρόκριση (2-1 σετ) επί του Χούμπερτ Χούρκατς και έκλεισε ραντεβού με τον Νόβακ Τζόκοβιτς στους «8» του Shanghai Masters.

Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα σε προημιτελική φάση ATP Tour τουρνουά, νικώντας με 7-5, 3-6, 7-6(5) τον Πολωνό μετά από 2 ώρες και 14 λεπτά αγώνα και βλέπει… ψηλά στη Σαγκάη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Επικός Παπαλουκάς σε Σπανούλη: «Από εμένα δώρο συνδρομή Netflix»! (pic)

Φυσικά, το εμπόδιο του Σέρβου μόνο εύκολο δεν είναι, όμως ο Τσιτσιπάς δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και σίγουρα μπορεί να το παλέψει απέναντι στον Νόλε.

Ο Έλληνας τενίστας πήρε το πρώτο σετ με 7-5, δείχνοντας πως ελέγχει το ματς. Στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα, ο Χούρκατς ανέλαβε τα ηνία και το γρήγορο break, που έκανε του έδωσε εύκολα το σετ.

Στο τρίτο σετ, το ματς ήταν κλειστό και κρίθηκε στο τέλος. Ο «Στεφ» έκανε δύο μίνι-breaks στο tie break και τελικά έκλεισε το ματς έστω και με την 3η προσπάθεια.

Δεν έλειψαν, βέβαια τα νεύρα στο τέλος αφού ο Τσιτσιπάς σε αρκετές περιπτώσεις ξέσπασε σε χαμένους πόντους ενώ φώναξε έντονα και προς το box του και τον πατέρα-προπονητή του, Απόστολο.

Η… συνέχεια, το πρωί της Παρασκευής (11/10) στις 09:30 με τον Νόβακ Τζόκοβιτς!