ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Ψάχνει την πρώτη νίκη κόντρα στον Αλκαράθ – Κλείνει το πρόγραμμα το βράδυ ο αγώνας τους

Με τον προημιτελικό ανάμεσα σε Στέφανο Τσιτσιπά και Κάρλος Αλκαράθ ολοκληρώνεται το πρόγραμμα στο Roland Garros σήμερα.

Τσιτσιπάς: Ψάχνει την πρώτη νίκη κόντρα στον Αλκαράθ - Κλείνει το πρόγραμμα το βράδυ ο αγώνας τους
Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στη μάχη των προημιτελικών του Roland Garros ρίχνεται ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος βρίσκει μπροστά του τον «δήμιο» του, Κάρλος Αλκαράθ.

Ο Στέφανος δείχνει σε καλή κατάσταση αν και χρειάστηκε να κάνει επική ανατροπή κόντρα στον Αρνάλντι ο οποίος παίζοντας εξαιρετικό τένις του πήρε το πρώτο σετ προχτές. Ωστόσο η αντίδραση που έβγαλε στη συνέχεια και η απόλυτη κυριαρχία του έδειξαν το δρόμο για τη συνέχεια.

Η συνέχεια βέβαια είναι ακόμη πιο δύσκολη καθώς μπροστά του βρίσκεται ο φοβερός Κάρλος Αλκαράθ σε μια επανάληψη του ίδιου προημιτελικού με πέρσι στο Roland Garros. Τότε ο Στέφανος ηττήθηκε αρκετά εύκολα με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 7-6).

Ο Τσιτσιπάς ψάχνει την πρώτη του νίκη κόντρα στον Αλκαράθ – Η ώρα του ματς

Η περσινή ήττα στον προημιτελικό όμως δεν ήταν η πρώτη από τον Ισπανό πρώην νο.1 του κόσμου. Ο Τσιτσιπάς για την ακρίβεια μετράει 5 ήττες σε 5 αγώνες εναντίον του ένα ρεκόρ το οποίο θέλει σίγουρα να σπάσει.

Η αρχή έγινε από τον επικό αγώνα τους στο US Open το 2021 το οποίο ήταν και ίσως το ματς που εκτόξευσε την καριέρα του «Καρλίτος». Ακολούθησαν Μαιαμι, Μπαρτσελόνα σε προημιτελικό και τελικό και το περσινό Roland Garros. Ενδεικτικό είναι πως σε 5 ματς ο Στέφανος έχει κερδίσει μόλις 3 σετ!

Η προϊστορία βέβαια δεν θα παίξει ρόλο σήμερα παρότι ο Αλκαράθ δήλωσε στη συνέντευξή του ότι «έχει το κλειδί εναντίον του Τσιτσιπά». Αυτή η δήλωσε ίσως να αποτελέσει και κίνητρο για τον Έλληνα τενίστα. Παράλληλα η αλήθεια είναι πως ο Ισπανός δεν βρίσκεται στην κορυφαία του κατάσταση μετά τους συνεχείς τραυματισμούς.

Ο αγώνας τους θα κλείσει το πρόγραμμα στο κεντρικό κορτ σήμερα. Θα ξεκινήσει μετά την ολοκλήρωση του ματς Ντιμιτρόφ – Σίνερ, όχι πριν τις 21:15. Η μετάδοση θα γίνει από το Eurosport 1.

Τσιτσιπάς – Αλκαράθ με ενισχυμένες αποδόσεις!