ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Στους «8» του Acapulco χάνοντας μόλις 1 γκέιμ!

Μέσα σε μόλις 48 λεπτά και χάνοντας μόλις ένα γκειμ ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Τζέι Τζέι Γουλφ και πέρασε στους «8» του Acapulco ATP.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μία από τις ευκολότερες προκρίσεις της καριέρας του πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς απέναντι στον Αμερικανό Τζέι Τζέι Γκουλφ, Νο 209 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Με 2-0 σετ τα οποία πήρε σε μόλις 48 λεπτά και χάνοντας μόλις 1 γκέιμ (6-1, 6-0) σε μόλις 48 λεπτά ο Τσιτσιπάς πέρασε στους «8» του Μεξικανικού τουρνουά (Acapulco ATP).

Εκεί θα συναντήσει έναν άλλον Αμερικανό, τον Μάρκος Ζιρόν, στον ο τέταρτος προημιτελικός για τον Στέφανο σε ισάριθμα τουρνουά μέσα στο 2022.

Οσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση. Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» το πρώτο σετ σε μόλις 22 λεπτά και χαρακτηριστικό είναι ότι αντίπαλός κερδίσει μόλις 9 πόντους!

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Στέφανο να παίρνει την 201η νίκη του στο Tour έχοντας εξαιρετική αποτελεσματικότητα και στα break points (4/5) ενώ παράλληλα συνέχισε να εκμεταλλεύεται τα περισσότερα λάθη στα οποία υποχρέωνε τον «άσημο» αντίπαλό του.