ΒΟΛΕΪ

Διπλό τίτλου ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες κέρδισαν με 3-0 σετ στη Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ και είναι μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Αυτή τη φορά δεν είχε λάθη… Ο Ολυμπιακός έμαθε από τα λάθη του και πήγε στην Θεσσαλονίκη, παίρνοντας ένα παλικαρίσιο διπλό, επικρατώντας με 3-0 σετ, ενός ΠΑΟΚ που σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε τον ΠΑΟΚ που είδαμε στο κύπελλο, ή έστω στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος στου Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στις νίκες και πλέον την Τετάρτη με νίκη θα στεφθούν ξανά πρωταθλητές, έπειτα από τρία χρόνια κυριαρχίας του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο σετ από την αρχή φάνηκε ότι θα πάει στον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν πολλά λάθη στο σερβίς στην αρχή, δίνοντας ελαφρύ προβάδισμα στους αντιπάλους τους, ενώ στα μισά του σετ άρχισαν τα λάθη και στην υποδοχή. Έτσι το 19-25 ήρθε εύκολα για την ομάδα του Μουνιόθ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-5 με τον Κουμεντάκη, όμως εκεί άρχισαν τα λάθη ξανά… Οι παίκτες του Ολυμπιακού πήγαν στο 9-14 υπέρ τους πιέζοντας πολύ στην υποδοχή, με τον Ρίτσι να βγάζει εκτός αγώνα προσωρινά τους πολύ εκνευρισμένους από τα λάθη τους, Βάλκιερς και Ουσίκοφ.

Εκεί… ξύπνησαν και έφτασαν το σκορ στο 14-15 μετά τις φωνές του Ρίτσι και το σετ πήγε πόντο πόντο ως το τέλος. Στο 22-23 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Αλεξίεφ έκανε μονό μπλοκ στον Σακόγλου και έκανε το 22-24, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ σε κακή άμυνα του ΠΑΟΚ για να κάνει το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ δεν άλλαξαν και πολλά. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και πήρε προβάδισμα με 7-3, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 7-6 και οι δύο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Ολυμπιακό μπροστά 8-6. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε το σκορ 9-8 και φάνηκε πως υπάρχει… ζωή στην ομάδα.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Πέρασε μπροστά 12-10, ο ΠΑΟΚ με Ουσίκοφ ισοφάρισε σε 13-13, αλλά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ουσίκοφ έκανε λάθος επίθεση και έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους Πειραιώτες (14-16), ο Οϊβάνεν με άσο έκανε το 17-14 και με επίθεση το 18-14, κάνοντας τα πράγματα πολύ δύσκολα για τους γηπεδούχους… Ο Αλεξίεφ πήγε την διαφορά στο +5 και ο ΠΑΟΚ αποδέχτηκε την μοίρα του…

Πλέον, με νίκη ο Ολυμπιακός την Τετάρτη (9/5) θα είναι ο νέος πρωταθλητής, ενώ ακόμη και αν δε τα καταφέρει, θα έχει άλλες δυο ευκαιρίες….

Τα σετ: 19-25, 23-25, 21-25

** Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ: Κουμεντάκης 14, Ουσίκοφ 12, Τακουρίδης 7, Πελεκούδας 7, Βάλκιερς 1, Σαφράνοβιτς 7 / Κωνσταντινίδης (λ. 47%υπ., 22%αρ.), Τερζής 1, Σακόγλου 1, Σωτηρίου 1, Στίγγας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οϊβάνεν 13, Πετρέας 9, Μπέμε 4, Ντρίζγκα 2, Αλεξίεφ 12, Ράουβερντινκ 14 / Στεφάνου (λ. 53%υπ., 47%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1, Στιβαχτής, Δαρίδης, Ανδρεάδης 3.