ΒΟΛΕΪ

Γενέθλια με ΠΑΟΚτσήδικο… άθλο

Ο «δικέφαλος» κέρδισε 3-2 τον Ολυμπιακό και πέρασε στον τελικό του κυπέλλου στο βόλεϊ

Συντάκτης: Κώστας Ευθυμιάδης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Αυτό και αν ήταν δώρο! Ο ΠΑΟΚ αν και έχασε δύο φορές από τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, κατάφερε να κερδίσει το… καλό ματς, τον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ ανδρών στη Ρόδο, κάνοντας μάλιστα και την ανατροπή από 2-1 σε 3-2!

Αποστολή στη Ρόδο – Κώστας Ευθυμιάδης

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έκανε σπουδαία εμφάνιση και με κορυφαίο τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Παναγιώτη Πελεκούδα, πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό (17:00) όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ Ηρακλή και Παναθηναϊκού. Αυτό ήταν το ιδανικότερο δώρο για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που σήμερα ο σύλλογος γιορτάζει τα 92 του χρόνια.

Το πρώτο σετ, στον αγώνα που άρχισε με καθυστέρηση, ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες μέχρι το 8-8. Εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με εξαιρετικό σερβίς από τον Οϊβάνεν, αλλά και τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ (5 μόνο στο σερβίς), η διαφορά ξέφυγε στο 17-13 και δεν άλλαξε τίποτα ως το τέλος του σετ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα του ΠΑΟΚ άλλαξε άρδην. Παρά τα αρκετά λάθη στο σερβίς, το μπλοκ και η επίθεση έδωσαν «αέρα» με 4 πόντους στον ΠΑΟΚ δύο φορές στο ματς (4-0, 9-5) και παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός μείωσε σε 22-24, ο Βάλκιερς που ήταν ο κορυφαίος στο δεύτερο σετ, έφερε την ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ.

Το τρίτο σετ είχε πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πετρέα. Ο κεντρικός του Ολυμπιακού με το μπλοκ του, αλλά και κάποιες επιθέσεις που πήρε, έδωσε προβάδισμα από νωρίς στον Ολυμπιακό, που ξέφυγε με έξι πόντους κάποια στιγμή (19-13) και τελείωσε το σετ εύκολα, για να κάνει το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ όμως στο τέταρτο σετ, έδειξε να.. ζωντανεύει ξανά. Πήγε πόντο πόντο μέχρι το 8-8 με τον Ολυμπιακό, αλλά στο σερβίς του Κουμεντάκη πέρασε μπροστά με 12-8. Με υπομονή στην επίθεση κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ακόμη και όταν ο Ολυμπιακός έφτασε στο -2 (22-24) και ένα λάθος του Ζουπάνι στο σερβίς, πήγε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ έβγαλε τον καλό του εαυτό. Μετά το 6-6 ο Κουμεντάκης πήρε την ομάδα πάνω του και έδωσε προβάδισμα με 8-6. Εκεί ο Ολυμπιακός… μπλόκαρε. Δεν κατάφερε να περάσει ούτε μία επίθεση, με τον Κουμεντάκη να σταματάει μόνος του με τα μπλοκ της επιθέσεις και να κάνει ιδανικό δώρο στους οπαδούς του ΠΑΟΚ για τα 92 χρόνια του συλλόγου.

*** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 08-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊνβάνεν 16π. (13/31επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/8, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 6 (6/8), Ντρίζγκα 2 (1/1, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/29, 3 μπλοκ, 50%υπ., 30%αρ.), Ράουβερντινκ 17 (17/34, 50%υπ., 31%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (2/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 22π. (16/35επ., 6 μπλοκ, 51%υπ., 20%αρ.), Ουτσίκοφ 20 (16/34, 3 μπλοκ, 1άσσος), Τακουρίδης 10 (7/9, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/10, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/2, 3 άσσοι), Σαφράνοβιτς 2 (1/5, 100%υπ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 58%υπ., 11%αρ.), Σακόγλου 3 (3/6), Τερζής, Γκιον 10 (10/21, 57%υπ., 43%αρ.).