ΜΠΑΣΚΕΤ

Ευρωμπάσκετ 2η αγωνιστική: Όλα τα αποτελέσματα

Με σπουδαία εμφάνιση στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι νίκησαν 77-73 τους Λιθουανούς και τους έβαλαν σε πρόβλημα αφού πλέον είναι στο 0-2

Η Γαλλία πήρε το μεγάλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην Λιθουανία με 77-73 για τον Β’ Όμιλο του Ευρωμπάσκετ στην Κολωνία.

Πλέον η Γαλλία είναι στο 1-1 (αντέδρασε μετά την ήττα της από την Γερμανία) ενώ η Λιθουανία υποχώρησε στο 0-2 και πρέπει να βρει νίκες. Την Κυριακή (4/9) αντιμετωπίζει την Γερμανία και πολύ νωρίς μάλιστα (στις 14:30) κι αν πάει στο 0-3 τότε θα «εύχεται να μην κάνει άλλη νίκη η Βοσνία διότι αλλιώς θα μπει σε μπελάδες

Ο Εβάν Φουρνιέ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Γάλλων που κράτησαν 3 λεπτά τους Λιθουανούς χωρίς πόντο και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά με 71-64 με 2’03’’ να απομένουν για το τέλος.

Οι Λιθουανοί επέστρεψαν, μείωσαν σε 74-72 μετά από τρίποντο του Γιοκουμπάιτις ενώ απέμεναν 14’’ για το τέλος. Ο Φουρνιέ είχε 1/2 βολές (75-72) και στα 3’’ ο Μπραζντέικις ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη.

Ο Γκομπέρ πήρε το ριμπάουντ, έβαλε και τις δύο βολές και διασφάλισε τη νίκη για την Γαλλία.

Ο Βαλανσιούνας ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λιθουανών με 15 πόντους ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάριους Γκριγκόνις (13π)

Επιθετική προσπάθεια του Πουαριέ για την Γαλλία

Σε ό,τι αφορά στον όμιλο της Εθνικής μας, η Ουκρανία έκανε άλμα πρόκρισης στην επόμενη φάση μετά τη νίκη της με 74-73 επί της Εσθονίας. Σ’ έναν αγώνα που οι Ουκρανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά 55’’ για το τέλος του αγώνα κι έμελλε να είναι και το τελικό σκορ!

Ο Σιντόροφ ήταν ο παίκτης που έδωσε το προβάδισμα στην Ουκρανία και δεν άλλαξε καθόλου το σκορ. Ο Κουλαμάε αστόχησε δύο φορές (η τελευταία σε τρίποντο στην εκπνοή) και η ομάδα του Μπαγκάτσκις έφτασε στο 2-0 και μια ανάσα από τη φάση των «16».

Γαλλία

Το τελευταίο άστοχο τρίποντο του Κρίστιαν Κουλαμάε

Ο Μιχάιλιουκ (18π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ο Κοτσάρ (17π. αλλά και 9 ριμπάουντ) των ηττημένων.

Οι Κροάτες αποφάσισαν να σοβαρευτούν στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 35-9 στο τρίτο δεκάλεπτο «καθάρισαν» εύκολα τον αγώνα με την Μεγάλη Βρετανία (86-65). Οι Μπογκντάνοβιτς, Ζούμπατς και Σάριτς είχαν από 15 πόντους για τους νικητές που πλέον είναι στο 1-1 ενώ οι Βρετανοί που υποχώρησαν στο 0-2 είχαν τοπ σκόρερ τον Έσον (18π) κι «έσπασαν» τα καλάθια με 22/72 σουτ.

Γαλλία

Όταν σοβαρεύτηκαν οι Κροάτες νίκησαν πολύ εύκολα τους Βρετανούς

Για τον Α’ Όμιλο, το Μαυροβούνιο νίκησε πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 76-70 το Βέλγιο και πλέον και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 1-1. Οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Κέντρικ Πέρι με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών ενώ 10 είχε ο Λεκόμτ από τους Βέλγους που απογοήτευσαν.

Πολύ σημαντική νίκη για το Μαυροβούνιο που βλέπει πλέον τη δεύτερη φάση πιο κοντά

Μέχρι το 32’ η Βουλγαρία ήταν κοντά στο σκορ κι απειλούσε την Τουρκία με τον Σάσα Βεζένκοφ να προσθέτει ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση (28 πόντοι και 15 ριμπάουντ) αλλά στο τέλος οι Τούρκοι άλλαξαν τα δεδομένα κι έφτασαν στη νίκη (101-87)

Οι Τσεντί Οσμάν και Αλπερέν Σενγκούν είχαν από 25 και 20 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Ντι Μποστ είχε 12 πόντους και13 ασίστ για τους Βούλγαρους που υπέστησαν δεύτερη ήττα με κατοστάρα (είχαν δεχτεί 114 στην πρεμιέρα από τους Ισπανούς).Η Τουρκία είναι στο 2-0 και προχωρά!

Μια ομάδα μόνος του είναι ο Σάσα Βεζένκοφ αλλά η Βουλγαρία παραμένει αδύναμη

Η Ισπανία συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις και νίκησε πολύ εύκολα(90-64) τους οικοδεσπότες Γεωργιανούς. Πλέον οι Ίβηρες είναι στο 2-0 ενώ η ομάδα του Ηλία Ζούρου στο 0-2 και την Κυριακή (4/9- 21:00) παίζει έναν πολύ σημαντικό αγώνα με τους Τούρκους.

Δεύτερη εύκολη νίκη για τους Ισπανούς

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 14 πόντους και ο Χάιμε Πραντίγια με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ενώ 13 είχε ο Ράτι Αντρονικασβίλι για την Γεωργία.

Για τον Β’ Όμιλο οι οικοδεσπότες Γερμανοί έκαναν το 2-0 απέναντι στους Βόσνιους έστω κι αν είχαν αρκετά προβλήματα μέχρι να φτάσουν στο τελικό 92-82. Καθοριστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο όταν με σερί 28-11 ανέτρεψαν την κατάσταση (η Βοσνία είχε προηγηθεί 47-40 στο ημίχρονο).

Πλέον η Γερμανία και η Σλοβενία προχωρούν στον όμιλο κι έχουν αφήσει δύο νίκες πίσω τους την Λιθουανία. Η Γαλλία πήρε τη νίκη που έπρεπε.

Πολύ δυνατοί ήταν οι Βόσνιοι αλλά οι Γερμανοί τα κατάφεραν

Οι Φραντζ Βάγκνερ και Ντένις Σρέντερ είχαν από 18 πόντους για τους νικητές ενώ ο Τζάναν Μούσα είχε 30 και ο Γιουσούφ Νούρκιτς 21 για τους Βόσνιους που είναι στο 1-1.

Η Σλοβενία (όπως αναμενόταν) ντουμπλάρισε τις νίκες της αφού νίκησε εύκολα την Ουγγαρία (103-88) μετά από «χορταστική» εμφάνιση. Οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν πετύχει 87 πόντους ως το 30’ (και η διαφορά ήταν στο +27) και στη συνέχεια «χαλάρωσαν» αφού υπάρχει νωρίς αγώνας (17:45) την Κυριακή (4/9) με αντίπαλο την Βοσνία.

Γαλλία

Άνετος ο Λούκα Ντόντσιτς κόντρα στους Ούγγρους

Ο Λούκα Ντόντσιτς έπαιξε μόλις 19 λεπτά και είχε 20 πόντους κι ακόμα 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ άλλους 14 είχε ο Κλέμεν Πρέπελιτς.  Από την πλευρά των Ούγγρων (είναι πλέον στο 0-2) ο Μάικλ Χόπκινς είχε 14 πόντους.

Για τον Δ’ Όμιλο η Φινλανδία ξέσπασε με 89-59 στην Πολωνία μετά την ήττα της στην πρεμιέρα από το Ισραήλ και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Και οι δύο ομάδες είναι στο 1-1.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Λάουρι Μαρκάνεν

Ο Σασού Σαλίν με 18 πόντους και ο Λάουρι Μαρκάνεν με 17 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Φινλανδούς ενώ από την Πολωνία δεν υπήρξε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων (από 8 οι Σοκολόφσκι και Πονίτκα).

Οι οικοδεσπότες (ο όμιλος διεξάγεται στην Πράγα) Τσέχοι βρίσκονται πλέον σε πρόβλημα καθώς μετά την ήττα από τους Πολωνούς, ηττήθηκαν και από τους Σέρβους που συνεχίζουν με 2-0.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 43-25 στο πρώτο μέρος κι έφτασαν εύκολα στο 81-68 με τον Νίκολα Γιόκιτς να έχει 18 πόντους- 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ 13 είχε ο Μίσιτς και 11 ο Μαρίνκοβιτς. Από την πλευρά των Τσέχων οι Κρέισι και Χρούμπαν είχαν από 13 πόντους.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν σπουδαίος και πάλι

Το Ισραήλ μετά τη νίκη επί της Φινλανδίας κατάφερε να κάνει το 2-0 μετά το 74-67 επί της Ολλανδίας. Δυσκολεύτηκαν αρκετά οι Ισραηλινοί που βρέθηκαν στο -8 στο τέλος του ημιχρόνου αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση στο δεύτερο 20λεπτο και πήραν τη νίκη.