ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Κατάθεση ψυχής από την Εθνική μπάσκετ, αλλά ήττα στις λεπτομέρειες από τον Καναδά (vids)

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ πάλεψε ως το τέλος του παιχνίδι με τον Καναδά, όμως τελικά «λύγισε» στο φινάλε με 86-79 για την πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Εθνική μπάσκετ έκανε κατάθεση ψυχής στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ στο Παρίσι, όμως τελικά δεν τα κατάφερε απέναντι στον πιο «γεμάτο» και αποτελεσματικό επιθετικά Καναδά (79-86). Σπουδαίος Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους (11/16 δίποντα και 12/15 βολές), εξαιρετικός Κώστας Παπανικολάου με 17.

«Τελικός» πλέον για τη Γαλανόλευκη το παιχνίδι με την Ισπανία την ερχόμενη Τρίτη (30/7, 12:00), μια Ισπανία που νωρίτερα είχε ηττηθεί με 92-80 από την Αυστραλία.

Η Ελλάδα πλήρωσε το γεγονός οτι στα κρίσιμα σημεία… έσπασε τα καλάθια, με αποτέλεσμα όλο να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής στο σκορ, αλλά ποτέ να μην μπορεί να προσπεράσει για να βάλει δύσκολα στους Καναδούς. Οι τελευταίοι διαθέτουν 10 NBΑers, όμως σίγουρα δεν ήταν άτρωτοι όπως απέδειξε η ελληνική ομάδα.

Το πιο κρίσιμο σημείο ήταν οι διεθνείς μας μείωσαν στους 4 (68-72) μετά από βολές του Αντετοκούνμπο με 7:30 λεπτά για το τέλος του ματς.. Η Εθνική μπάσκετ έβγαλε εξαιρετικές άμυνες, όμως επιθετικά δεν μπορούσε να σκοράρει. Γουόκαπ, Καλάθης, Λαρεντζάκης ήταν μοιραίοι σε αρκετές περιπτώσεις, είτε με χαμένες βολές, είτε με άστοχα τρίποντα από πλεονεκτική θέση. Όχι βεβαίως οτι φταίνε μόνο αυτοί, καθώς ούτε οι ψηλοί Μήτογλου και Παπαγιάννης βοήθησαν στο σκοράρισμα.

Γενικότερα  περισσότεροι παίκτες, με εξαίρεση ίσως τον Βασίλη Τολιόπουλο (κι αυτός περιορισμένα), δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν επιθετικά τους Γιάννη και Παπανικολάου που έκαναν κατάθεση ψυχής. Ειδικά ο σταρ των Μπακς σε μεγάλα  διαστήματα τα έβαζε σχεδόν μόνος του με ολόκληρο τον Καναδά που έπαιζε πολύ σκληρή άμυνα.

Με δύο τρίποντα τους Γκίλτζεους-Αλεξάντερ οι Καναδοί ξέφυγαν με 10 (68-78) από το πουθενά, όμως ούτε τότε η Εθνική μας το έβαλε κάτω και με ένα καλάθι του Τολιόπουλου πλησίασε στο καλάθι (78-80) με 1:04 για τη λήξη! Ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ όμως έδωσε και πάλι τη λύση για τη δική του ομάδα (78-82 στα 42′), με τον Γιάννη στην επόμενη επίθεση να έχει 1/2 βολές για το (79-82) στα 32 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Μάρεϊ ωστόσο έκανε το 2Χ2 στις δικές του βολές (79-84 στα 15”) και κάπου εκεί έληξαν όλα.

Από τον Καναδά ξεχώρισαν ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 23 πόντους, ενώ 21 πρόσθεσε ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ.

Να σημειώσουμε οτι μετά το κακό ξεκίνημα στο ματς -διάστημα στο οποίο ο Καναδάς έβαλε έπαιξε ασφυκτική του άμυνα-, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψε από το -13 (9-22), όμως δεν κατάφερε ποτέ να προσπεράσει. Κάπως έτσι ήταν η εικόνα ολόκληρου αγώνα, με την Εθνική να μένει πίσω, να επιστρέφει, αλλά ποτέ να μην γίνεται «αφεντικό» του ματς.

Οι διαιτητές: Βάζκεζ, Μπατίστα, Λίστσκα

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 φάουλ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (11/16 δίποντα, 12/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

Καναδάς (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ (0/4 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 8 (2/6 σουτ), Πάουελ 6 (4 ριμπάουντ), Λάιλς, Μπάρετ 23 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολίνικ 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 φάουλ), Μπιρτς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Κατάθεση ψυχής από την Εθνική μπάσκετ, αλλά ήττα στις λεπτομέρειες από τον Καναδά (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.