«Buzzer beater» στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουγγαρία κι έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση!

Σε ένα ματς που είχε 10 λεπτά καθυστερήσεις, η Ουγγαρία «χτύπησε» στο τέλος με τον Τσόμποτ, νίκησε με 1-0 τη Σκωτία και έμεινε ζωντανή για πρόκριση!

Με γκολ του Τσόμποτ στο… 100′ η Ουγγαρία «λύγισε» τη Σκωτία με 1-0 και πλέον οι Μαγυάροι τερματίζοντας 3οι στον Α’ όμιλο (με 3β.) διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2024. Πλέον θα περιμένουν την εξέλιξη στην κατάταξη των τρίτων θέσεων.

Από εκεί και πέρα πρώτη στον όμιλο τερμάτισε η Γερμανία, 2η η Ελβετία μετά το 1-1 μεταξύ τους στο άλλο ματς, ενώ οι Σκωτσέζοι τερμάτισαν στην τελευταία θέση φυσικά με μόλις 1 βαθμό.

Δείτε παρακάτω την τελική βαθμολογία του Α’ ομίλου του Euro 2024

Το ματς στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Βάργκα στο 69′ μετά από χτύπημα του Γκαν και έμεινε για λίγο αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε εκτός με το φορείο καλυμμένο από τους συμπαίκτες του και με κολάρο στον αυχένα. Όπως ανέφεραν ουγγρικά δημοσιεύματα ο παίκτης είχε τις αισθήσεις του.

Βεβαίως διακομίσθηκε άμεσα με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο της Στουτγκάρδης. για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε πολύ λίγα πράγματα στον αγωνιστικό χώρο καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν σκληρά χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με την Ουγγαρία πάντως να είναι λίγο καλύτερη.

Η μοναδική καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τους Ούγγρους, όταν ο Σόμποσλαϊ εκτέλεσε φάουλ, ο Όρμπαν έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ούγγροι έχασαν ευκαιρία στο 49′ με τον Μπόλα, ενώ η πρώτη τελική των Σκωτσέζων ήρθε στο 53′ όταν ο Άνταμς έκανε την κούρσα από τα αριστερά, αλλά στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 69ο λεπτό το γήπεδο «πάγωσε» λόγω του τραυματισμού του Μπαρνάμπας Βάργκα στο κεφάλι μετά τη σύγκρουση που είχε στον αέρα με τον Γκαν.

Το ματς διεκόπη για αρκετά λεπτά και όταν ξανάρχισε οι Μαγυάροι είχαν νέο δοκάρι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε σουτ του Τσόμποτ, που είχε περάσει στην αναμέτρηση μόλις στο 86′.

Εν τέλει ο Τσόμποτ έμελλε να είναι ο «ήρωας» της Ουγγαρίας. Στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από εξαιρετική αντεπίθεση των νικητών (από κόρνερ της Σκωτίας), ο Σαλάι έκανε σέντραρε από τα δεξιά και ο από κόρνερ των Σκωτσέζων, και Τσόμποτ με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μια ολόκληρη χώρα να πανηγυρίζει!

Σκωτία – Ουγγαρία 0-1

Διαιτητής: Φακούντο Τέλο (Αργεντινή)

Κίτρινες: ΜακΤόμινεϊ – Στάιλς, Ορμπάν, Σάφερ, Κλέινσχεϊσλερ, Τσόμποτ

Οι συνθέσεις:

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Χέντρι, Χάνλεϊ, ΜακΚένα, Ράλστον (83΄ ΜακΛίν), Γκίλμορ, ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον (89΄ Μόργκαν), ΜακΓκιν (76΄ Άρμστρονγκ), ΜακΤόμινεϊ, Άνταμς (76΄ Σάνκλαντ)

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Νταρντάι (74΄ Α. Σαλάι), Μπόλα (86΄ Τσόμποτ), Στάιλς (61΄ Α. Νάγκι), Σάφερ, Κέρκεζ (86΄ Ζ. Νάγκι), Ρ. Σάλαϊ, Βάργκα (74΄ Άνταμ), Σόμποσλαϊ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Buzzer beater» στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουγγαρία κι έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.