ΟΦΗ – Άρης 0-3: Βρήκαμε και τον 6ο των play off – Οι «νέοι» ήταν πολύ ωραίοι! (vids)

Ρουπ και Νταρίντα «υπέγραψαν» την εκτός έδρας νίκη του Άρη στη Κρήτη. Την πρώτη των «κιτρινόμαυρων» μετά από τρεις μήνες!

ΟΦΗΆρης 0-3: Συμπληρώθηκε η εξάδα των play off. Γκολ και ασίστ ο Ρουπ, σκόραρε και είχε και δοκάρι ο Νταρίντα! «Δώρο» Βούρου στον Ιτούρμπε το τρίτο!

ΟΦΗ – Άρης 0-3 και τώρα μπορεί να ασχολείται με την Ευρώπη! Η νίκη στην Κρήτη (3-0) κόντρα στον ΟΦΗ, εξασφαλίζει πλέον θέση στα play off για τον Άρη. «Καθάρισαν» στο πρώτο ημίχρονο οι «νέοι» στο «Γεντί Κουλέ». Γκολ και ασίστ ο Ρουπ, σκόραρε και είχε και δοκάρι ο Νταρίντα! Ο Ιτούρμπε το κερασάκι στην τούρτα, «προσφορά» Βούρου!

Έβγαλε… ειδησούλες το διπλό του Άρη στην Κρήτη. Εκτός από την προφανή, την 6η ομάδα των play off, είχε κι άλλες, οι οποίες επιβεβαιώνουν τους λόγους που ο Άρης χρειάστηκε 23 αγωνιστικές για να «κλειδώσει», αν και ακόμα εκκρεμεί το μαθηματικό του πράγματος, την παρουσία του στην πρώτη εξάδα.

Μετά το πρώτο γκολ του Άρη στο ματς, ψάξαμε να βρούμε το προηγούμενο που πέτυχε εκτός έδρας. Χρειάστηκε να πάμε δύο μήνες πίσω και στις 21 Δεκεμβρίου στο 1-1 με τον Λεβαδειακό!

Αναζητώντας δε με την λήξη την τελευταία εκτός έδρας νίκη του, πήγαμε ακόμα πιο πίσω, αφού η πιο πρόσφατη είναι το 4-0 στα Γιάννινα, στα μέσα Νοέμβρη πριν την διακοπή του Μουντιάλ. Πριν από έναν ολόκληρο γύρο!

Το πιο παραγωγικό του πρώτο ημίχρονο…

Το μόλις τρίτο διπλο στη φετινή Super League, o Άρης το άξιζε, δείχνοντας εξ αρχής διάθεση να μην το… διαπραγματευτεί στο πιο παραγωγικό του πρώτο ημίχρονο. Θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο το σκορ, αλλά ο εξαιρετικός και πάλι Μανδάς «έβγαλε» τις δύο πρώτες… προειδοποιητικές «βολές» του Καμαρά.

Όχι όμως και την τρίτη, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ματέο Γκαρσία, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον αμαρκάριστο Ρουπ που δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να τη στείλει στα δίχτυα. Μόλις στο 10ο λεπτό, το παιχνίδι αποκτά σκορ.

Λίγο αργότερα (24′) ο Άρης έχει δοκάρι σε σουτ του Νταρίντα και στο ημίωρο ο Τσέχος σημαδεύει σωστά και κάνει το 2-0. Το μισό γκολ στον Ρουπ που κάνει εξαιρετική ενέργεια και η ασίστ του στον συμπαίκτη του είναι πάρε – βάλε!

Ο Φελίπε που θα μπορούσε, η ευκαιρία του Μοσκέρα και το «δώρο» στον Ιτούρμπε!

Στο δεύτερο ημίχρονο  η είσοδος του δραστήριου και ορεξάτου Φελίπε έδειξε οτι μπορεί να αλλάξει πράγματα στο ματς, αλλά η παρουσία του βραζιλιάνου ήταν πολύ σύντομη. Μόλις πέντε λεπτά έμεινε στο χορτάρι, αποχωρώντας λόγω θλάσης. Η νέα αλλαγή πλάνων πάντως δεν έδειξε να κόβει τη διάθεση των παικτών του ΟΦΗ που έκαναν φιλότιμες και αξιόλογες προσπάθειες να βρουν το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο παιχνίδι. Αν αρχικά ο ο αντικαταστάτης του, Μοσκέρα ήταν πιο αποτελεσματικός στη φάση του 63′ και στη συνέχεια ο Μπακιτς στο 79′,  ίσως να είχε να δώσει περισσότερο δράμα το παιχνίδι!

Ο Άρης που θεώρησε οτι το παιχνίδι τελείωσε στο πρώτο ημιχρονο, όχι μόνο δεν πλήρωσε την χαλαρότητα του β’ μέρους, αλλά βρήκε και τρίτο γκολ στο 90′ με τον Ιτούρμπε. Το μισό το.. χρεωνεται ο Βούρος που κάνει ένα αχρείαστο λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Παραγουανό να βρει το πρώτο του γκολ τη φετινή σεζόν!

ΟΦΗ – Άρης 0-3

Σκόρερ: 10′ Ρουπ, 30′ Νταρίντα, 90′ Ιτούρμπε

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Γιαννούλης (81′ Γιοχού), Τοράρινσον, Λάρσον (72′ Μπιφουμά), Μπαλογιάννης (46′ Τσιλιανίδης), Μπάκιτς, Τοράλ, Μεγιάδο, Ντιουσέ (46′ Φελίπε, 52′ Μοσκέρα), Ντίκο.

Άρης (Απόστολος Τέρζης): Κουέστα, Μπράμπετς, Ενκουλού, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Ετέμπο, Νταρίντα (79′ Χριστοδουλόπουλος), Ρουπ (60′ Ντουκουρέ), Ματέο Γκαρσία (79′ Eμπακατά), Πάλμα (60′ Ιτούρμπε), Καμαρά (88′ Νταμπό).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Άρης 0-3: Βρήκαμε και τον 6ο των play off – Οι «νέοι» ήταν πολύ ωραίοι! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!