ΟΦΗ – Λαμία 4-1: Της έκανε πλάκα

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ο ΟΦΗ πήρε άνετη νίκη με 4-1 επί της Λαμίας.

ΟΦΗ – Λαμία: Η μία είχε κίνητρο, ο άλλος έχει ομάδα και κάπως έτσι οι Κρητικοί διέλυσαν με το επιβλητικό 4-1 τον αντίπαλό τους και ας βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Μπορεί οι «κυανόλευκοι» να καίγονταν για βαθμούς, αφού παραμένουν χαμηλά, αλλά ο ΟΦΗ έκανε επίδειξη δύναμης. Έστω και εάν βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να το γυρίσει πριν το ημίχρονο και στο δεύτερο να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Με αυτή οι γηπεδούχοι πήγαν στο -1 από τον πρώτο των πλέι οφ Ατρόμητο. Προφανώς και δεν παίζει ρόλο το ποιος θα τερματίσει στην κορυφή αυτού του μίνι πρωταθλήματος, αλλά ακόμη κι έτσι αυτός ο άτυπος στόχος είναι εφικτός.

Η Λαμία έβγαλε πάρα πολλά προβλήματα και θύμισε την ομάδα που είχαμε συνηθίσει πριν από το αήττητο σερί που είχε στη Super League 1. Πέντε διαδοχικά ματς χωρίς να χάσουν μετρούσαν οι ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Βόκολου. Μόνο που το στοπ μπήκε με ηχηρό τρόπο.

Το ματς

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Λαμία, η οποία προσπάθησε να αιφνιδιάσει. Είχε μία καλή στιγμή στο 7′ με τον Βέργο και άλλη μία με τον ίδιο παίκτη δύο λεπτά αργότερα. Πριν το πρώτο 20λεπτο είχε ισορροπήσει ο ΟΦΗ και είχε αρχίσει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Ωστόσο, στο 21′ έγινε το 0-1. Από μία εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι ο Βούρος είχε κάκιστη αντίδραση, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρτίνεθ και εκείνος σκόραρε. Το γήπεδο πάγωσε, για τα επόμενα λεπτά ήταν λογικό η Λαμία να πατάει καλύτερα, αλλά δεν κατάφερε όλο αυτό να το εξαργυρώσει με ένα ακόμη γκολ.

Τελικά της κόστισε με τους Κρητικούς να «χτυπούν» λίγο πριν την ανάπαυλα. Έχοντας κάποιες τελικές νωρίτερα στο 42′ ο Ντίκο ισοφάρισε με ωραίο σουτ. Μέχρι να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι είχε γίνει και το 2-1 με σκόρερ τον Μεγιάδο. Είχε και την τύχη με το μέρος του ο Αργεντινός, αφού η μπάλα κόντραρε στον Ντε Βινσέντι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦΗ ξανά να έχει τον έλεγχο. Έφτανε εύκολα μέχρι το τελευταίο τρίτο της Λαμίας, αλλά δεν έβγαινε η τελική επιλογή. Ένα σουτ στο 58′ είχε ο Ντίκο και τίποτα περισσότερο.

Σταδιακά ο Βόκολος επιχείρησε να αλλάξει κάποια πράγματα. Ωστόσο, όσοι μπήκαν από τον πάγκο, δεν έδωσαν την απαιτούμενη βοήθεια. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι. Δεν υπήρχε ο παίκτης που με μία του ενέργεια θα κάνει το κάτι παραπάνω και γι’ αυτό μόνο μέσω στημένων και γεμισμάτων έψαξαν την ισοφάριση.

Τελικά όχι μόνο δεν ήρθε αυτή, αλλά ακολούθησε ο διασυρμός. Στο 78′ ο Τοράλ με πολύ ωραίο τελείωμα έκανε το 3-1 και τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός χρίστηκε ξανά σκόρερ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

ΟΦΗ – Λαμία 4-1

Σκόρερ: 42′ Ντίκο, 45′ Μεγιάδο, 78′ και 81′ Τοράλ – 21 Μαρτίνεθ

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης (85′ Γιόχου), Βούρος, Θοράρινσον, Ντιουσέ (67′ Τοράλ), Μεγιάδο, Λάρσον, Μπάκιτς (79′ Περέα), Ντίκο (79′ Μοσκέρα), Νέιρα (68′ Φελίπε).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα (63′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης (63′ Μπεχαράνο), Μαρτίνεθ, Νούνιες, Σιμόν, Καραμάνος (63′ Τόσιτς), Ντε Βινσέντι (63′ Μεντίνα) και Βέργος (76′ Μανούσος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Λαμία 4-1: Της έκανε πλάκα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.