ΟΦΗ – Λεβαδειακός 2-1: Ένας Νέιρα αρκεί – Το «γύρισαν» οι αλλαγές! (vids)

Ένας κούκος μπορεί να μην είναι αρκετός για να φέρει την άνοιξη. Ένας Νέιρα, σε αυτόν τον ΟΦΗ, είναι υπεραρκετός για πάρουν οι Κρητικοί την πρώτη τους εντός έδρας ήττα!

ΟΦΗ Λεβαδειακός 2-1: Οι Κρητικοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο λεπτό, αλλά Νέιρα και Μπιφουμά γύρισαν το ματς. Γκολ ο Ντουρμισάι που «ρέφαρε» το αυτογκολ του στο 2′!

Η αυλαία του πρώτου γύρου της Super League έκλεινε με την αναμέτρηση των δύο τελευταίων της βαθμολογίας, ΟΦΗ και Λεβαδειακού. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ντουρμισάι πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, αλλά οι αλλαγές του Νταμπράουσκας γύρισαν το ματς για τους Κρητικους. Γκολ στην πρώτη του επαφή ο Νέιρα μετά από 2,5 μήνες απουσίες και εξιλέωση Ντουρμισάι για το αυτογκόλ που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Καπως έτσι ο ΟΦΗ πήρε την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα! Κάλλιο αργά, παρά αργότερα!

Μπροστά ο Λεβαδειακός πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό!

To γρήγορο γκολ του Λεβαδειακού, ουσιαστικά το αυτογκόλ του Ντουρμισάι, μόλις στα 59 δευτερόλεπτα (!) «χάλασε» το μυαλό και θόλωσε την σκέψη των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, που απλά κυκλοφορούσαν τη μπάλα, χωρίς να ξέρουν τι να την κάνουν.

Ενδεικτική η εικόνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι γύριζαν παράλληλα τη μπάλα μεταξύ κέντρου και της αμυντικής τους γραμμής!

Από την άλλη οι Βοιωτοί διαχειρίστηκαν εξαιρετικά και με καθαρό μυαλό το γρήγορο προβάδισμα που πήραν στο ματς και το κράτησαν πιο εύκολα και από όσο ίσως να περίμεναν και οι ίδιοι.

Φάσεις ούτε για τα highlights το πρώτο 45λεπτο στο «Γεντί Κουλέ», με τον ΟΦΗ να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο!

Η ευκαιρία του Γιαννιώτα και οι φωνές των γηπεδούχων για δύο πέναλτι!

Με μεγάλη ευκαιρία του Λεβαδειακού ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Βούρος με προβολή έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή στο σουτ του Γιαννιώτα στο 48′.

Η συνέχεια στο ματς έχει πολλή γκρίναια για την διαιτησία του Αγγελάκη. Οι Κρητικοί ζητούν δύο φορές πέναλτι. Αρχικά σε ανατροπή του Μπουζούκη, με τον ρέφερι να δίνει επιθετικό φάουλ του Ντουρμισάι στο ξεκίνημα της φάσης και λίγα λεπτά αργότερα για χέρι του Μπαχανάκ, με τον Μακεδόνα ρέφερι να δείχνει συνέχεια στην αναμέτρηση.

Νέιρα 2,5 μήνες μετά και γκολ στην πρώτη επαφή!

Οτι έχει και δεν έχει στον πάγκο βάζει στο ματς ο Νταμπράουσκας στο 74′. Μεταξύ των νεοεισελθόντων και ο Νέιρα με τον Αργεντίνο να επανεμφανίζεται 2,5 μήνες μετά και μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στις 26’/8! Στην πρώτη του επαφή, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο ματς σκοράρει με κεφαλιά και ισοφαρίζει για τον ΟΦΗ σε 1-1! Γκολ που ξεκίνησε και τελείωσε από τον Νέιρα!

Εξιλέωση για τον εορτάζοντα Ντουρμισάι!

Οι αλλαγές του πολύ κακού ΟΦΗ μέχρι το 60′, άλλαξαν και το ματς! Στο 82′ Νέιρα και Μπιφουμά συνεργάζονται, ο τελευταίος ασίστ στον Ντουρμισάι που σκοράρει για την ολική ανατροπή στο ματς και παράλληλα «ρεφάρει» το αυτογκόλ του, ανήμερα των γενεθλίων του!

Ο Λεβαδειακός που φάνηκε να χάνεται στο γήπεδο μετά την ισοφάριση, δεν κατάφερε τίποτα ουσιαστικό μετά την ανατροπή, γνώρισε την ήττα που τον αφήνει μόνο του στην τελευταία θέση!

ΟΦΗ – Λεβαδειακός 2-1

Σκόρερ: 74′ Νέιρα, 82′ Ντουρμισάι – 2′ Nτουρμισάι αυτ.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Διαμαντής, Μεγιάδο (73′ Nτιουσέ), Περέα, Μπουζούκης (62′ Ιτζού), Ντίκο (74′ Μπιφουμά), Μπαλογιάννης (73′ Νέιρα), Ντουρμισάι (86′ Στάικος).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ, Βινίσιους, Βήχος, Σκβάρκα (89′ Σακό), Βράκας, Δούμτσιος (79′ Πέτρε), Νίκας, Γιαννιώτας (Τσιριγώτης), Τσάπρας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Λεβαδειακός 2-1: Ένας Νέιρα αρκεί – Το «γύρισαν» οι αλλαγές! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!