Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Επέστρεψαν στις νίκες οι Θεσσαλοί – Δοκάρι στο τέλος ο Παμλίδης! (vids)

Σε ένα σκάρτο 10λεπτο «καθάρισε» τη νίκη ο Βόλος με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ογκνιέν Οζέγκοβιτς.

ΒόλοςΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Με δύο γκολ του Οζέγκοβιτς οι Θεσσαλοί πήραν το τρίποντο. Mπλακ άουτ στο πρώτο 10λεπτο του δευτέρου μέρους οι Ηπειρώτες που μείωσαν με Μπάλαν  και είχαν και δοκάρι με Παμλίδη στις καθυστερήσεις.

Ένα ξέσπασμα του Βόλου στο πρώτο 10λεπτο της επανάληψης ήταν αρκετό για τους Θεσσαλούς να επιστρέψουν στις νίκες, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό και την ισοπαλία στη Λαμία. Για ένα ακόμα ματς η άμυνα του ελλειπέστατου ΠΑΣ Γιάννινα δέχθηκε δύο γκολ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Οζέγκοβιτς, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης σε διάστημα οκτώ λεπτών! Για τους Ηπειρώτες ο Μπάλαν που και πάλι ήρθε από τον πάγκο , βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του Ρουμάνου δεν ήταν αρκετό για να πάρουν κάτι από το ματς. Άγγιξε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις η ομάδα του Θάναση Στάικου, με τον Παμλίδη να έχει κεφαλιά στο δοκάρι!

Ωραία μπαλίτσα στο πρώτο ημίχρονο!

Φάσεις δεν είχε, αλλά δεν ήταν κακό το πρώτο ημίχρονο. Mια κατοχή μπάλας είχε να επιδείξει ο Βόλος, ενώ ότι καλό δημιουργήθηκε από πλευράς γηπεδούχων ξεκινούσε ή περνούσε από τα πόδια του Πάολο Φερνάντες.  Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μια σέντρα σουτ του Ντέλετιτς, απέκρουσε με δυσκολία ο Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με Ροσέρο και Μορέιρα προσπάθησε να απειλήσει κυρίως από τις πτέρυγες βρίσκοντας συχνά – πυκνά χώρους. Οι Ηπειρώτες την καλύτερη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, με το ανάποδο «ψαλίδι» του Παμλίδη να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν στο 21′.

Το «καθαρίζει» ο Οζέγκοβιτς, 2-0 ο Βόλος τον ΠΑΣ Γιάννινα!

Ο Μπράτσος αλλάζει το 10άρι του στο ημίχρονο. Ο Νοκέρτ μπαίνει στο ματς και από τα πόδια του ξεκινάει το πρώτο γκολ του Οζέγκοβιτς για το 1-0 με την κεφαλιά του Σέρβου στο 47′. Στο 55′ ο πρώτος σκόρερ των Θεσσαλών σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς και «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους.

Γκολ ο Μπάλαν, δοκάρι ο Παμλίδης!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπαθεί να γίνει πιο απειλητικός, με τον Στάικο να βάζει και τον Μπαλάν στο ματς και ο Ρουμάνος φορ τον αποζημιώνει άμεσα, αφού στο 82′ μετά από ωραία κάθετη του Μορέιρα, πλάσαρε εύστοχα τον Κλέιμαν που είχε κάνει έξοδο για το 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 10λεπτο plus που απομένει μέχρι τη λήξη, οι Γιαννιώτες πιέζουν αρκετά για να πιάσει τόπο το γκολ του Ρουμάνου και στις καθυστερήσεις έχουν δοκάρι σε κεφαλιά του Παμλίδη!

Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Σκόρερ: 47′, 55′ Οζέγκοβιτς – 82′ Μπάλαν

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Σιελής, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης (9′ Μεταξάς), Μπαριέντος, Π. Φερνάντες (80′ Κούτσιας), Μεθκίδα (46′ Νοκέρτ), Ντέλετιτς (86′ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86′ Β. Φερνάντες).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος, Μπιλμπάο, Λιάσος (64′ Μπάλαν), Τζίμας, Μορέιρα, Παμλίδης, Ροσέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Επέστρεψαν στις νίκες οι Θεσσαλοί – Δοκάρι στο τέλος ο Παμλίδης! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!