ΜΠΑΣΚΕΤ

Έμεινε ψύχραιμος στο τέλος ο Παναθηναϊκός και με απίθανο Γκριγκόνις νίκησε την Αναντολού Εφές

Ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Αναντολού Εφές και πήρε σημαντική νίκη που τον φέρνει στο 12-8 στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός, παρότι προηγήθηκε ακόμη και με 22 πόντους στο ματς, είδε την Αναντολού Εφές να μειώνει στους 3 στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης. Σε αντίθεση με το ματς με τη Μπασκόνια όμως, οι «πράσινοι» διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και πήραν μία σημαντική νίκη που τους φέρνει στο 12-8 στη EuroLeague.

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο έπαιξαν ασφυκτική άμυνα σβήνοντας και τον Σέιν Λάρκιν (τελείωσε με 9 πόντους, 3 ασίστ). Για ακόμη μία φορά όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε αδυναμία στο να «καθαρίσει» το ματς, η Εφές έβγαλε αντίδραση και από το πουθενά βρέθηκε να διεκδικεί τα νίκη στα τελευταία δύο λεπτά. Οι «αυτοκτονικές» τάσεις τελείωσαν όμως κάπου εκεί και η ψυχραιμία επικράτησε για να έρθει η νίκη με 83-76.

MVP του αγώνα ο απίστευτος Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος πέτυχε 7/9 τρίποντα τελειώνοντας με 24 πόντους, 3 ασίστ και 28 PIR. Πολύ καλοί ήταν οι Μήτογλου (14 πόντοι), Σλούκας (9 πόντοι, 9 ασίστ) ενώ ο Γκραντ πέτυχε τεράστιο τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος.

Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές: Πως κύλησε το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με άγριες διαθέσεις στο ματς και προηγήθηκε με 14-7 μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού με τον Μάριους Γκριγκόνις να είναι άχαστος έχοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του. Η Εφές ήταν χαμένη στην επίθεση με τους «πράσινους» να παίζουν ασφυκτική άμυνα και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-14.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την είσοδο του Σλούκα να δίνει περαιτέρω ώθηση στην επίθεση του Παναθηναϊκού ο οποίος αύξανε συνεχώς τη διαφορά. Το ταμπλό έγραψε 30-14 στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου. Στο γήπεδο υπήρχε μόνο μία ομάδα με τη διαφορά να φτάνει και στο +22 σε 13μιση λεπτά παιχνιδιού.

Σε εκείνο το σημείο η Εφές έβγαλε μια αντίδραση τρέχοντας ένα 9-0 σερί το οποίο όμως έσπασαν ο Λεσόρ και ο Σλούκας. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν άφαντος, εγκλωβισμένος στην ασφυκτική άμυνα του Τζέριαν Γκραντ και είχε 0/4 σουτ και 0 πόντους στο ημίχρονο (51-35). Αντίθετα ο Γκριγκόνις είχε 15 πόντους και ο Κώστας Σλούκας στην επιστροφή του 7 πόντους και 7 ασίστ.

H τρίτη περίοδος μπορεί να ξεκίνησε με νέο τρίποντο του Γκριγκόνις όμως ο Παναθηναϊκός δεν ήταν το ίδιο συγκεντρωμένος χάνοντας πολλά αμυντικά ριμπάουντ. Την ίδια ώρα η Εφές βρήκε ρυθμό μειώνοντας μέχρι και τους 8 πόντους (59-51). Το εξαιρετικό ποσοστό των γηπεδούχων στα τρίποντα όμως και ο απίθανος Γκριγκόνις (μέτρησε 6/6 τρίποντα σε κάποιο σημείο) κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ασφαλείας και το 68-57 ήταν το σκορ με το οποίο ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος.

Ο Σέιν Λάρκιν άγχωσε ξανά τους «πράσινους» με τρίποντο για το 68-60 την ώρα που χρεώθηκαν και με 3 φάουλ μόλις σε 1,5 λεπτό. Εκείνοι όμως απάντησαν με σερί δίποντα από Ναν και Αντετοκούνμπο για το 74-60 και το +14. Ο Μπομπουά έδωσε νέα ανάσα στους Τούρκους με «4ποντο» για να μειώσει σε 74-64. Ο Ναν απάντησε αλλά τα τρίποντα όμως συνεχίστηκαν για την Εφές που μείωσε στους 6 (76-70) με 5 λεπτά να απομένουν.

Το γήπεδο πάγωσε με το τρίποντο του Μπομπουά για το 76-73 στα δύο λεπτά για τη λήξη. Ο Τζέριαν Γκραντ έβαλε μεγάλο τρίποντο νίκης στα 1:12 για το τέλος. Ο Λάρκιν αστόχησε σε δίποντο και οι «πράσινοι» έβαλαν τις βολές για το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έμεινε ψύχραιμος στο τέλος ο Παναθηναϊκός και με απίθανο Γκριγκόνις νίκησε την Αναντολού Εφές», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.