Άρης – Ατρόμητος 2-1: Μισή ώρα «κατηφόρα», αλλά στο τέλος «ροντέο»! (vid)

Το «Βικελίδης» έγειρε για 30 λεπτα, αλλά στο τέλος ένα παιχνίδι... πολλά με λίγα, έγινε ντέρμπι!

ΆρηςΑτρόμητος 2-1: Στο καλύτερο τους πρώτο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» έβαλαν (μόνο) δύο γκολ στον Ατρόμητο, ένα ακομα που ακυρώθηκε, είχαν και δύο δοκάρια, αλλά στο τέλος το έκαναν… ντέρμπι! Δείτε εδώ τα γκολ και τα highlights.

Και μαθηματικά στα play off o Άρης και πάνω απο τον Βόλο πλέον στην βαθμολογία. Μεγάλη «κατηφόρα» στο «Βικελίδης» στο πρώτο ημίχρονο. O Άρης με φοβερή διάθεση, για 30 λεπτά «πολιορκεί» τον Ατρόμητο, πετυχαίνει τρία γκολ (μέτρησαν τα δύο), έχει δύο δοκάρια, ένα χαμένο τετ-α-τετ και 77% κατοχή! Με τα παραπάνω δεδομένα, το τελικό 2-1 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης. Λίγα πράγματα οι Περιστεριώτες που είχαν δύο καλές στιγμές με Ρομπάιγ στο 31′ και Φριντζόνσον στο 78′, ενώ από το πουθενά μπήκαν ξανά στο ματς με το γκολ του πρώτου στο 81′!

Ρουπ και Νταρίντα το έπιασαν από εκεί που το είχαν αφήσει την προηγούμενη εβδομάδα στη Κρήτη, με τον Τσέχο να δίνει σκορ στο ματς στο 8′, βρίσκονται δίχτυα για δεύτερη σερί αγωνιστική. Εξαιρετική και η πάσα του Πίρσμαν στον Ρουπ στο ξεκίνημα της φάσης.

Οι Θεσσαλονικείς διπλασιάζουν τα τέρματα τους δύο λεπτά αργότερα, αλλά μετά το δοκάρι του Πάλμα και πριν βρει δίχτυα ο Ματέο Γκαρσία, ο Ρουπ έχει παίξει τη μπάλα όντας σε θέση οφσάιντ και το γκολ του Αργεντίνου ακυρώνεται.

Ο Άρης δεν «κόβει» και στο 17′ ο Πάλμα κοντά στο 2-0 που αν γινόταν θα μετρούσε, αλλά ο Γιαννιώτης τον σταμάτησε στο τετ-α-τετ.

Ο Ματέο σκοράρει ξανά στο 27′ και αυτή τη φορά λόγος για να μην μετρήσει το γκολ δεν προκύπτει! 2-0 στο ημίωρο ο Άρης και δεύτερο δοκάρι με τον Νταρίντα οι «κιτρινόμαυροι» πριν το γκολ του Αργεντίνου!

Oι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έχουν να επιδείξουν την ευκαιρία που έχασε ο Ρομπάιγ στο 31′. Που αν έμπαινε δύσκολα θα έχανε το βραβείο του  best goal της αγωνιστικής!

Από το «πουθενά» ο Ατρόμητος μπαίνει ξανά στο ματς και το κάνει ροντέο!

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν ήταν ανάλογη του πρώτου. Ούτε καν κοντά σε ότι είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά. Κάτι η αναγκαστική αλλαγή του Ρουπ με τον πιο ανασταλτικών καθηκόντων, Ντουκουρέ, η επίσης αναγκαστική του Ματέο που κάνει εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, κάτι και η κούραση, επηρέασαν και ίσως και να αποδιοργάνωσαν το παιχνίδι του Άρη.

Ο Ατρόμητος που απείλησε με Ρομπάιγ στο 78′, κυριολεκτικά από το πουθενά μπήκε ξανά στο ματς στο 81′ με το γκολ του Γάλλου, αλλά μέχρι εκεί. Οι παίκτες του Κόλμαν αναθάρρησαν στα τελευταία 15 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, αλλά δεν κατάφεραν να «κλέψουν» τον βαθμό. Ούτε ο Άρης να τελειώσει το ματς, αν και είχε κλασικές ευκαιρίες, με τον Καμαρά στο 78′ πριν το 2-1, με τον Νταρίντα στο 86′ και με τον Χριστοδουλόπουλο στο 89′!

Άρης – Ατρόμητος 2-1

Σκόρερ: 8′ Νταρίντα, 27′ Γκαρσία – 81′ Ρομπάιγ

Άρης (Απόστολος Τέρζης): Κουέστα, Μπράμπετς, Ενκουλού, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Ετέμπο, Νταρίντα, Ρουπ (58′ Ντουκουρέ), Ματέο Γκαρσία (67′ Ιτούρμπε), Πάλμα (80′ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά (80′ Γκρέι).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Χατζηισαϊας, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Γκονζάλεθ, Οικονομίδης (70′ Κουέν), Ροτάριου (76′ Tζοβάρας), Καμαρά (70′ Φριντζόνσον), Τζαβίδας (63′ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ατρόμητος 2-1: Μισή ώρα «κατηφόρα», αλλά στο τέλος «ροντέο»! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!