ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2: «Απόδραση» στο 90′ από το «Ζωσιμάδες»!

Ο ΟΦΗ είχε τον τρόπο να απαντήσει δύο φορές στο προβάδισμα του ΠΑΣ και να φύγει με βαθμό από το «Ζωσιμάδες».

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2:. Από όλα, αλλά όχι νικητή το παιχνίδι στο Ζωσιμάδες. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ο ΟΦΗ είχε ισάριθμες απαντήσεις!

Ούτε το γκολ του Ροσέρο (1-0), ούτε εκείνο του Μπάλαν (2-1), ήταν αρκετά για τον ΠΑΣ Γιάννινα να πάρει μια νίκη που πιθανότατα και να δικαιούταν. Ο ΟΦΗ είχε απαντήσεις και τις δύο φορές που προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, με Τοράλ και Ντιουσέ και έφυγε με βαθμό από τα Γιάννινα!

Ισοπαλία, τρίτη στη σειρά μεταξύ των δύο ομάδων, με χαμένο τον ΠΑΣ και κερδισμένη την ομάδα του Νίκου Νιόπλια. Από έναν βαθμό οι δύο ομάδες, που δεν… φτάνει σε καμία!

Προβάδισμα με Ροσέρο ο ΠΑΣ

Oι γηπεδούχοι απειλούν σοβαρά στο πρώτο 20λεπτο. Δυο καλές στιγμές ήταν αρκετές για να εκμεταλλευτούν τη μια και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Ροσέρο προειδοποίησε μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μανδά να διώχνει σε κόρνερ, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 19′ όταν ο Κολομβιανός από την πάρε – βάλε ασίστ του Μορέιρα άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.

H απάντηση του ΟΦΗ στο 33′ όσον αφορά στις ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Πριόρ έπεσε και έβγαλε την κεφαλιά του Μπαλογιάννη, κρατώντας το 1-0. Aυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή των Κρητικών στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους θα είχαν γίνει πολύ πιο εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο, αν στο 40′ ο Παμλίδης δεν αργούσε να τελειώσει τη φάση.

Κρύβεται η μπάλα και 1-1 ο ΟΦΗ!

Χωρίς η εικόνα να προϊδεάζει για τέτοια εξέλιξη, ο ΟΦΗ στην πρώτη καλή συνεργασία που βγάζει στο χορτάρι, ισοφαρίζει με τον Τοράλ, αφού προηγουμένως έχουν συνεργαστεί άψογα Γκερέιρο, Μεγιάδο και ο σκόρερ!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι εκείνος που δημιουργεί και πριν την ισοφάριση, αλλά και μετά προύποθέσεις για γκολ. Ο Ροσέρο όμως από… ωραίος του πρώτου ημιχρόνου γίνεται μοιραίος στην επανάληψη, σπαταλώντας δύο καλές στιγμές αρχικά στο 48′ για να τελειώσει το ματς και στη συνέχεια στο 60′ για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα οι γηπεδούχοι.

Γκολ από τον… πάγκο ο Μπάλαν, έχει πάλι απάντηση ο ΟΦΗ!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι καλύτερος στο χορτάρι, αλλά δεν βρίσκει το γκολ! Γκολ που έρχεται από τον πάγκο και τον Μπάλαν! Ο Ρουμάνος μπήκε στο ματς στο 75′ και στο 77′ νικάει τον Μανδά για το 2-1 του «Άγιαξ».  Ούτε αυτό όμως ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη ο ΠΑΣ, αφού στο 90′ ο ΟΦΗ έχει και πάλι απάντηση με παίκτη που επίσης ήρθε από τον πάγκο, τον Ντιουσέ, με τον Σενεγαλέζο να σημειώνει ένα εκπληκτικό τέρμα για το τελικό 2-2!

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2

Σκόρερ: 19′ Ροσέρο, 77′ Μπάλαν – 56′ Τοράλ, 90′ Ντιουσέ

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πρίορ, Σόρια, Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Τζίμας (75′ Μπάλαν), Μορέιρα (88′ Μπαγκαλιάνης), Ροσέρο, Παμλίδης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Mανδάς, Βούρος, Διαμαντής (80′ Γιαννούλης), Μπαλογιάννης, Μαρινάκης (46′ Τζου), Μεγιάδο, Περέα (80′ Καμάου), Τοράλ (70′ Ντιουσέ), Ντίκο (30′ Ντουρμισάι), Λάρσον, Γκερέιρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2: «Απόδραση» στο 90′ από το «Ζωσιμάδες»!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!